Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zgrupowania bezkręgowców na endemicznych drzewach na Krecie | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Zgrupowania bezkręgowców na endemicznych drzewach na Krecie

W czasopiśmie Forests ukazała się pierwsza publikacja z cyklu przedstawiającego zgrupowania mikrostawonogów występujących na endemicznej brzostownicy kreteńskiej. Jest to efekt realizacji międzynarodowego projektu badawczego, w którym zadania dotyczące bezkręgowców koordynuje prof. Dariusz J. Gwiazdowicz z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Brzostownica kreteńska (Zelkova abelicea) jest endemicznym drzewem rosnącym w wysokich partiach górskich na Krecie. Dotychczas nie była rozpoznana fauna owadów czy pajęczaków występująca na tym unikatowym gatunku. Dlatego postanowiono zbadać charakter zgrupowań mikrostawonogów spotykanych na ośmiu stanowiskach na wyspie, gdzie rośnie brzostownica. Okazało się, że wszystkie stanowiska są izolowane, a charakter zgrupowań bezkręgowców spotykany na pniach drzew był odmienny. Zadecydował o tym skład gatunkowy, zwłaszcza roztoczy i skoczogonków wśród których znaleziono gatunki nowe dla nauki. Ich opisy będą przedmiotem odrębnych analiz taksonomicznych.

Sukces naukowy jaki odniesiono na Krecie spowodował, że w tym roku rozpoczęty zostanie nowy projekt międzynarodowy dotyczący innej endemicznej brzostownicy (Zelkova sicula) na Sycylii. Jego koordynatorem będzie także prof. D.J. Gwiazdowicz.

 

https://www.mdpi.com/1999-4907/13/2/195

Brzostownica kreteńska (fot. D.J. Gwiazdowicz)Miejsca występowania brzostownicy na Krecie (Gwiadowicz i in. 2022)Zbiór materiału w terenie (fot. D.J. Gwiazdowicz)Strona tytułowa artykułu w czasopiśmie Forests