Sociodemographic Determinants of Poles’ Attitudes towards the Forest during the COVID-19 Pandemic

Anna Koprowicz, Robert Korzeniewicz, Wojciech Pusz, Marlena Baranowska.

W czasopiśmie International Journal of Environmental Research and Public Health pojawiła się praca  dotycząca postaw wobec lasu, a szczególnie podczas pandemii Covid-19.

Badania zostały przeprowadzone przez zespół naukowców z Akademii Pomorskiej w Słupsku, Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Ich celem było określenie stosunku Polaków do lasu podczas pandemii COVID-19. W badaniu wzięło udział 1025 osób w wielu 19 – 68 lat. Miernikiem były korzyści, zaangażowanie oraz obawy wynikające z faktu przebywania w lesie. Okazało się, że najwięcej obaw wyrażały osoby z wykształceniem podstawowym, mieszkający na wsi i w małych miasteczkach. Ci którzy byli aktywni zawodowo, także w jakikolwiek sposób związani zawodowo z lasem wykazywali się największym, zaangażowaniem w odkrywanie lasu ale i jego ochronę. Natomiast najwięcej korzyści widzą w obszarach leśnych kobiety, pracownicy umysłowi z wyższym wykształceniem, zamieszkujący większe miasta.

Anna Koprowicz ,Robert Korzeniewicz ,Wojciech Pusz, Marlena Baranowska