Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Projekt CARINA - finansowany z programu UE HORIZON | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Projekt CARINA - finansowany z programu UE HORIZON

Z przyjemnością informujemy o rozpoczęciu innowacyjnego projektu CARINA (Carinata and Camelina boosting the sustainable diversification in agricultural production systems), finansowanego w ramach unijnego programu HORIZON-CL6-2022-CIRCBIO-01-04.Liderem WP2 jest Pani prof. UPP dr hab. Kinga Stuper-Szablewska z Katedry Chemii, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, która w interdyscyplinarnym, międzywydziałowym zespole będzie analizowała skład chemiczny nasion oraz produktów ubocznych dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację projektu CARINA.CL6-2022-CIRCBIO-01-04.

Projekt  CARINA zaplanowany na 48 miesięcy (rozpoczęcie planowane jest na 1 listopada 2022 r.) koncentruje się na nowych zrównoważonych i zróżnicowanych systemach rolniczych, w tym na uprawie 2 roślin oleistych Brassica carinata L. Brown (zwana kapustą abisyńską czy musztardą etiopską) oraz Camelina sativa L. Crantz (lnianka siewna). Projekt ma na celu zwiększenie bioróżnorodności roślin uprawnych oraz dopasowanie w/w gatunków do płodozmianów w gospodarstwach rolnych zainteresowanych ich uprawą. Wykorzystane w projekcie gatunki roślin oleistych charakteryzują się łatwą adaptacją do zróżnicowanych warunków glebowo-klimatycznych oraz możliwością wykorzystania w różnych systemach rolniczych. Nasiona Brassica carinata i Camelina sativa dostarczają wysokiej jakości olejów, które zostaną przekształcone w innowacyjne bioprodukty. Wpisując się w Cyrkularną Ekonomię i filozofię „no waste” plon uboczny również znajdzie innowacyjne zastosowanie.

Projekt CARINA realizować będzie doświadczony zespół 17 partnerów i 5 podmiotów stowarzyszonych z 13 krajów UE oraz państw stowarzyszonych z UE (Włochy, Francja, Hiszpania, Niemcy, Grecja, Słowacja, Bułgaria, Polska, Wielka Brytania, Serbia, Tunezja, Maroko, Szwajcaria). Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu jest jedynym konsorcjantem z Polski.

Realizacja projektu na Naszej Uczelni będzie przebiegała dwutorowo. Liderem WP2 jest Pani prof. UPP dr hab. Kinga Stuper-Szablewska z Katedry Chemii, Wydziału Leśnego i Technologii Drewna, która w interdyscyplinarnym, międzywydziałowym zespole będzie analizowała skład chemiczny nasion oraz produktów ubocznych dla wszystkich podmiotów zaangażowanych w realizację projektu CARINA.

Pani prof. UPP dr hab. Danuta Kurasiak-Popowska z Katedry Genetyki i Hodowli Roślin (KGiHR) Wydziału Rolnictwa Ogrodnictwa i Bioinżynierii jest kierownikiem zadań w WP1 dotyczących doświadczeń polowych i będzie działała przy współpracy z pracownikami KGiHR oraz Katedry Agronomii. Na poletkach demonstracyjnych w gospodarstwach rolnych testowane będą systemy siewów mieszanych w porównaniu z uprawami w siewach czystych. Kolejne doświadczenia dotyczą uprawy tych gatunków na glebach charakteryzujących się niską żyznością (tzw. gleby marginalne). Dodatkowo wszyscy partnerzy projektu będą analizować zagrożenia, ryzyko i szanse związane z wprowadzeniem dwóch roślin oleistych do uprawy.

W ramach projektu będzie realizowany doktorat, którego promotorkami będą Panie Profesor. Wartym podkreślenia jest, że projekt w ostatecznej ocenie uzyskał maksymalną ilość punktów.

 

Budżet czteroletniego projektu to 8,5 mln EUR, z czego 361.334 euro przypadło w udziale UPP na WP1 i WP2.

logo_1.png Projekt finansowany w ramach unijnego programu HORIZON