Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Prof. UPP. dr hab. Kinga Stuper-Szablewska powołana do Regionalnej Grupy Doradczej projektu o akronimie MIDAS: Marginal lands and industrial crops for the European bioeconomy | Wydział Leśny i Technologii Drewna

30 października 2023 została powołana Regionalna Grupa Doradcza projektu o akronimie MIDAS: Marginal lands and industrial crops for the European bioeconomy. W skład grupy wchodzą m.in. naukowcy, rolnicy, leśnicy, właściciele firm, ekonomiści. Wśród powołanych do grupy naukowców znalazła się prof. UPP. dr hab.  Kinga Stuper-Szablewska z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

Zadaniem grupy jest działanie w grupach roboczych w celu rozwiązywania problemów jakie mogą pojawić się podczas realizacji projektu MIDAS w Polsce.

Od 1 listopada 2022 roku realizowane są działania w ramach czteroletniego, międzynarodowego Projektu MIDAS współfinansowanego z budżetu programu badań i innowacji Unii Europejskiej „Horyzont Europa” na mocy umowy o dotację nr 101082070. Założeniem projektu jest rozwój produkcji upraw przemysłowych na glebach marginalnych na rzecz rozwoju biogospodarki. Głównym działaniem projektowym realizowanym przez European Carbon Farmers - Polskiego Lidera projektu -   jest założenie, monitorowanie i opiekowanie się poletkiem demonstracyjnym w systemie agroleśnym położonym na Żuławach Wiślanych. Celem projektu jest opracowywanie i demonstrowanie innowacyjnych rozwiązań w zakresie uprawy roślin przemysłowych na marginalnych gruntach rolnych i budowania zrównoważonych łańcuchów wartości dla szerokiej gamy produktów pochodzenia biologicznego. Projekt realizowany jest w międzynarodowym konsorcjum. Na marginalnych gruntach rolnych we Włoszech, Niemczech, Grecji, Hiszpanii, Serbii, Polsce, Czechach, Francji i na Węgrzech zostały założone poletka demonstracyjne systemów rolno-leśnych w tym upraw drzewiastych o krótkiej rotacji, połączonych z uprawą jednorocznych roślin o znaczeniu przemysłowym.

Link do projektu: MIDAS – Marginal lands and industrial crops for the European bioeconomy (midas-bioeconomy.eu)