Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Jaki jest aktualny stan badań nad warunkami wzrostu i użytkowania drewna paulowni? | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wraz ze zmianami klimatycznymi wzmaga się zainteresowanie uprawą gatunków obcych. Szczególną popularność zyskują w tym względzie różne gatunki paulowni pierwotnie sprowadzane z Azji. Obecnie do upraw wprowadzane są głównie hybrydy naturalnych gatunków często rozmnażane in vitro. Większość przeprowadzonych eksperymentów zostało przeprowadzonych w krajach Europy południowej, gdzie stwierdza się najkorzystniejsze warunki do uprawy paulowni. Doświadczenia zakłada się również w Europie centralnej, gdzie przyszłość tych upraw nie jest jeszcze pewna. O możliwościach uprawy tego gatunku i perspektywach jego wykorzystania traktuje publikacja przeglądowa zatytułowana „Cultivation Potential and Uses of Paulownia Wood: a Review”, która ukazała się czasopiśmie „Forests” w kwietniu bieżącego roku.

Forests Editor's Choice Article:: "Cultivation Potential and Uses of Paulownia Wood: A Review", by Marcin Jakubowski, Faculty of Forestry and Wood Technology, Poznań University of Life Sciences.