Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Funkcjonalność dróg asfaltowych na terenach leśnych - konferencja | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Funkcjonalność dróg asfaltowych na terenach leśnych - konferencja

Konferencja odbyła się 27 X 2022r. Miejsce wydarzenia i transmisji obrad – Centrum Badawczo-Rozwojowe PKN ORLEN S.A. w Płocku.

Konferencję otworzył Pan Jerzy Franek - Kierownik Zespołu Realizacji Prac Badawczych Obszar Strategii i Innowacji oraz Relacji Inwestorskich w PKN ORLEN S.A.

Ze strony Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu uczestników konferencji powitał  prof. Andrzej Czerniak Kierownik Katedry Inżynierii Leśnej UPP.

Jako współorganizator konferencji przywitał Panią Małgorzatę Kowalską – Członka Zarządu, Dyrektora Handlowego Orlen Asfalt oraz Pana Janusza Dawidziuka -Dyrektora Biura Urządzania Lasu i Geodezji Leśnej - przedsiębiorstwa państwowego, które od ponad 60 lat kształtuje polskie lasy, współtworząc wraz z Lasami Państwowymi ich potencjał przyrodniczy i gospodarczy.

TEMATYKA KONFERENCJI: znaczenie dróg na terenach leśnych, kosztochłonność budowy i utrzymania asfaltowych dróg leśnych,nowe asfalty i technologie przyjazne środowisku, oddziaływanie dróg leśnych z nawierzchniami asfaltowymi na środowisko.

Myśl przewodnia konferencji:

Drogi leśne pełnią funkcje gospodarcze, przeciwpożarowe oraz społeczne. Część z nich jest udostępniana do ruchu publicznego. Wiele nadleśnictw realizuje inwestycje drogowe wspólnie z samorządami. Drogi te muszą być bezpieczne, trwałe i gwarantujące w miarę komfortowe przemieszczanie się. Nawierzchnie z kruszyw niezwiązanych – np. z tłucznia czy żwiru, takich wymogów nie spełniają. Po dłuższym czasie eksploatacji wymagają kosztownych i częstych konserwacji i remontów. Celowe jest więc na newralgicznych odcinkach stosowanie kompozytów asfaltowych.

Katedra Inżynierii Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu wraz z LOTOS Asfalt Sp. z o.o. prowadzi badania, których celem jest opracowanie technologii budowy dróg asfaltowych tanich, trwałych  i proekologicznych. Konferencja zakończyła się panelem dyskusyjnym. Moderatorem dyskusji był prof. A. Czerniak.

Główne tematy poruszane w dyskusji:

• przydatność dróg leśnych dla społeczności lokalnych na terenach z dużym udziałem obszarów leśnych,
  • trwałość nawierzchni dróg leśnych,
  • budowa dróg w ramach inwestycji wspólnych z samorządami,
  • przydatność nawierzchni twardych na terenach nizinnych i górskich,
  • nowe technologie budowy dróg leśnych,
  • drogi leśne jako ważny element ochrony przeciwpożarowej w lasach,
  • znaczenie dróg leśnych przy organizacji turystyki i rekreacji indywidualnej i zorganizowanej.

W konferencji uczestniczyło 150  osób ( 25 stacjonarnie i 125 zdalnie)  reprezentujących wiele instytucji. Najliczniej reprezentowane było Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe. Po zakończeniu obrad uczestnicy zapoznali się z możliwościami badawczymi w Centrum Badawczo-Rozwojowego PKN ORLEN.

Udział w Konferencji był bezpłatny.

Zaproszenia skierowano do:

• kadry zarządzającej i pracowników Lasów Państwowych,
  • kadry zarządzającej i pracowników parków narodowych,
  • kadry zarządzającej i pracowników regionalnych dyrekcji ochrony środowiska,
  • samorządowców,
  • przedstawicieli jednostek naukowych,
  • wykonawców robót drogowych.

Organizatorzy Konferencji

Katedra Inżynierii Leśnej Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, PKN ORLEN S.A.

przy udziale: Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Leśnictwa i Drzewnictwa Oddział w Poznaniu

SKŁAD KOMITETU ORGANIZACYJNEGO

• prof. dr hab. inż. Andrzej Czerniak – przewodniczący – Katedra Inżynierii Leśnej WLTD UPP
  • mgr Jacek Jancelewicz – Polski Koncern Naftowy Orlen Spółka Akcyjna