Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Badania w Antarktyce publikacja czasopiśmie Antarctic Science | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Badania w Antarktyce publikacja czasopiśmie Antarctic Science

W prestiżowym czasopiśmie „Antarctic Science” wydawanym przez Uniwersytet w Cambridge ukazał się artykuł przedstawiający wyniki badań prowadzonych na Wyspie Króla Jerzego w Antarktyce. Koordynatorem tego projektu jest prof. dr hab. D.J Gwiazdowicza z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

Wyspa Króla Jerzego to największa wyspa w archipelagu Szetlandów Południowych, położona ok. 120 km od wybrzeży Antarktydy. Jest ona niemal w 90% pokryta lodem, ale zmiany klimatyczne i ocieplenie klimatu sprawiają, że obszar wolny od lodu stale się powiększa. Zmiany środowiskowe spowodowane przez topniejące lodowce kreują dogodne warunki dla sukcesji roślin i zwierząt, co było przedmiotem tematu badawczego kierowanego przez prof. Dariusz J. Gwiazdowicz z naszego Wydziału. Prowadził on badania terenowe w sąsiedztwie m.in. Polskiej Stacji Antarktycznej Arctowski oraz Brazylijskiej Stacji Antarktycznej Ferraz. Celem badań było zdefiniowanie czynników wpływających na różnorodność gatunkową bezkręgowców i charakter zgrupowań roztoczy i skoczogonków.

Największe zróżnicowanie gatunkowe odnotowano w mikrosiedliskach tworzonych przez śmiałka antarktycznego (Deschampsia antarctica), z kolei największą liczebność bezkręgowców stwierdzono na siedliskach takich mszaków jak borześlad zwisły (Pohlia nutans) czy borześlad świeży (Pohlia cruda). Badania definiujące model sukcesji pierwotnej po ustąpieniu lodowców są istotne, gdyż często stanowią punkt wyjścia do dalszych rozważań nad zmianami przyrodniczymi.

 

Gwiazdowicz D.J., Niedbała W., Skarżyński D., Zawieja B. 2023. What factors affect the alpha diversity of microarthropods (Acari, Collembola) on King George Island (Antarctica)? Antarctic Science, 35 (5): 359–373. DOI:10.1017/S0954102023000160