Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Zostań mecenasem wyprawy studentów z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP do Ugandy | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Zostań mecenasem wyprawy studentów z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP do Ugandy

W ramach projektu „Lasy Świata” realizowanego przez Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, po eksploracji lasów Dominiki, Borneo, Kolumbii, Sumatry, Kenii, Wietnamu, Gwatemali w lutym 2022 planowana jest  kolejna wyprawa studentów, tym razem do Ugandy.

Projekt „Lasy Świata” jest przedsięwzięciem, które umożliwia młodym bardzo aktywnym studentom poznanie różnych formacji  leśnych bezpośrednio w terenie. Dzięki tym wyprawom uczestnicy  mają możliwość przyjrzenia się  sposobom prowadzenia gospodarki leśnej, przemysłu drzewnego oraz podejściem do ochrony przyrody w „tzw. kultowych  leśnych miejscach”.

Łącznie uczestnikami sześciu wyjazdów było 46 studentów (w tym 29 laureatów stypendium) oraz 9 pracowników Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

 

I ty możesz zostać mecenasem wyprawy.

Zapraszam firmy, do ufundowania stypendium wyjazdowego konkretnemu studentowi. Planowany koszt stypendium to 5,5 tys. zł, który w całości zostaje przekazany na stypendium wyjazdowe jednego laureata. Radość i wdzięczność młodego człowieka jest wartością  bezcenną. Przedstawiciel firmy fundującej stypendium weźmie udział w wyborze laureatów. Jedna osoba z firmy fundującej stypendium, będzie mogła wziąć udział w planowanej wyprawie.

 

Dzięki patronom medialnym informacja o firmach uczestniczących w projekcie jest szeroko rozpowszechniona. Informacje o dotychczasowych  fundatorach stypendium ukazywały w mediach:

branżowych: portalach: Drewno.pl , Dziennik Leśny

prasie leśnej: Głos Lasu, Przegląd Leśniczy

mediach edukacyjnych: portal Studia.net oraz  portal Magazynu  Przyrodniczego Salamandra

na stronie Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz na specjalnej stronie Lasów Świata (www1.up.poznan.pl/lasyswiata/)

 

Wyprawy z cyklu „Lasy Świata” promowane były także na konferencjach, seminariach naukowych oraz na wystawach fotograficznych. Wszędzie tam była podawana informacja o fundatorach stypendium.

 

Osoby zainteresowane współpracą proszę o kontakt: Jolanta Węgiel, tel. 695 744 932 email: jwegiel@up.poznan.pl

 

Dziękujemy dotychczasowym fundatorom stypendiów, którzy corocznie finansują udział w wyjazdach 3-5 studentów. Chyba na największy podziw i uznanie zasługują Państwo Maria Duszeńko-Smeja i Bogdan Smeja, małżeństwo emerytów z Bydgoszczy, którzy z własnych oszczędności ufundowali stypendium. Ponadto fundatorami byli: Dziekan WL prof. Roman Gornowicz (3 stypendia), Dziekan WL prof. Piotr Łakomy (9 stypendiów), ATJ s.c. (2 stypendia), BULiGL Oddział w Poznaniu (1 stypendium), Forest Consulting Center (1 stypendium), Nadleśnictwo Czerniejewo (1 stypendium), Nadleśnictwo Świeradów (2 stypendia), RDLP w Poznaniu (1 stypendium), Stelmet S.A. (1 stypendium) i Studia.net (2 stypendia), Nadleśnictwo Międzylesie (1 stypendium), Nadleśnictwo Solec Kujawski ( 1 stypendium).

Dotychczasowe wyprawy w ramach programu „Lasy Świata” to były: Karaiby 2014, Borneo 2015, Amazonia 2016, Sumatra 2017, Kenia 2018 , Wietnam 2019, Gwatemala 2020, . Celem pierwszego wyjazdu była Dominika - niewielkie wyspiarskie państwo na Karaibach (często mylona z popularną Dominikaną). Ze względu na ukształtowanie terenu (góry), w odróżnieniu od innych podobnych wysp nie rozwinęło się tam rolnictwo ani przemysł, a ze względu na szary lub czarny kolor wulkanicznego piasku na plażach, wyspę ominął masowy ruch turystyczny. Prawie cała pokryta jest dżunglą i co ciekawe nie ma tam jadowitych zwierząt ani typowych chorób tropikalnych. Jest to unikalne miejsce na całych Karaibach, idealne dla leśnika-przyrodnika, znakomicie sprawdziło się też jako miejsce pierwszej naszej wyprawy w tropiki.

 

Następnie, w 2015 roku przenieśliśmy się do Azji, na malezyjską część Borneo. Tam poznaliśmy bardzo różne typy ekosystemów leśnych, które zachowały się głównie w parkach narodowych. Najważniejszą przyczyna ich zanikania jest masowa ekspansja plantacji palmy olejowej. Duże wrażenie zrobiła na nas wizyta w ośrodku rehabilitacji orangutanów oraz obserwowanie na wolności nosaczy. Największymi atrakcjami botanicznymi były liczne gatunki owadożernych dzbaneczników oraz raflezje - rośliny o największych kwiatach. Sporym wyzwaniem było zdobycie Mount Kinabalu, najwyższej góry Borneo o wysokości 4095 m n.p.m.

 

W 2016 roku przyszedł czas na bezkresną dżunglę Amazonii, której zobaczenie jest chyba marzeniem każdego leśnika. Naszą bazę wypadową stanowiła mała kolumbijska miejscowość Puerto Narino, do której można dotrzeć jedynie drogą wodną. Jak się okazało nie było tam dróg i samochodów i całe zwiedzanie okolicznych atrakcji odbywaliśmy w łódkach. Mimo że wszędzie dookoła była tylko nieprzebyta dżungla i wszechobecna rzeka, miejsce to zrobiło na nas niesamowite wrażenia.

 

W 2017 roku wróciliśmy do Azji, na indonezyjską Sumatrę. Tam szczególnie były widoczne olbrzymie powierzchnie zajmowane przez plantacje palmy olejowej. Można było jechać kilka godzin samochodem obserwując po obu stronach drogi niekończące się jej uprawy, w miejscach gdzie wcześniej występowały tropikalne lasy deszczowe. Podczas 3-dniowej wyprawy do dżungli mieliśmy możliwość obserwowania z bliska dziko żyjących orangutanów, które stały się symbolem gatunków tracących swoje siedliska z każdym usuwanym hektarem lasu.

 

Afryka dała nam możliwość zobaczenia charakterystycznych zwierząt sawannowych takich jak słonie, żyrafy, zebry, lwy, lamparty, bawoły, nosorożce, strusie i wielu innych. Wprawdzie Kenia raczej nie kojarzy się z lasami, okazało się jednak, że był tam największy pozostały kompleks lasów nadbrzeżnych na wschodnim wybrzeżu Afryki - Arabuke Sokoko. Tam widzieliśmy między innymi endemiczne ssaki sorkonosy. Byliśmy też pod wrażeniem dobrze prowadzonego programu odtwarzania lasów namorzynowych przy udziale miejscowej ludności. Każdy z nas także zasadził swoją sadzonkę drzewa namorzynowego.

 

W 2019r obyła się wyprawa do Wietnamu. Podczas rejsu po słynnej zatoce Ha Long mieliśmy niezwykłe szczęście obserwować z kajaków grupę langurów białogłowych. Są to małpy, których cała światowa populacja liczy zaledwie około 60 osobników. Dzięki wsparciu organizacyjnemu IKEA i ich lokalnego partnera Scansia Pacific wizytowaliśmy certyfikowane plantacje akacji. Jest to pochodzący z Australii rodzaj drzewa powszechnie uprawiany w Wietnamie, w krótkich 5-10 letnich cyklach.

 

W 2020r obyła się wyprawa do Gwatemali. Podjęliśmy się wspinaczki na jeden z najwyższych szczyt w tym kraju – wygasły wulkan Acatenango (3976 m n.p.m.), z którego podziwialiśmy erupcje położonego zaraz obok, nieco niższego wulkanu Fuego. Podróżowaliśmy motorówką po rzece Rio Dulce. Zobaczyliśmy niesamowite lasy i zdążyliśmy wrócić do Polski na kilka dni przed nokdaunem.