Zmarła dr hab. Elżbieta Lewandowska

Z ogromnym żalem i smutkiem informujemy o śmierci naszej drogiej koleżanki Elżbiety Lewandowskiej, która przez czterdzieści lat była pracownikiem Katedry Chemii i Kierownikiem Zakładu Chemii Organicznej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Nasza koleżanka ś.p. Elżbieta Lewandowska pracując przez czterdzieści lat na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, nieustannie spełniała bardzo istotną rolę łącznika pomiędzy aplikacyjnym charakterem prac naukowo-badawczych realizowanych w Katedrze Chemii a chemią podstawową Wydziału Chemii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, z którym dr hab. Elżbieta Lewandowska współpracowała, realizując badania z czystej chemii organicznej, ze szczególnym uwzględnieniem wyjaśniania złożonych mechanizmów reakcji chemicznych, kierunku ich przebiegu jak również kinetyki tych procesów. Efektem tego zaangażowania są wielowątkowe publikacje w czasopismach z najwyższych półek naukowych, zdecydowanie podnoszących rangę Katedry Chemii Wydziału Leśnego i Technologii Drewna i całej Uczelni.

Dr hab. Elżbieta Lewandowska odbyła cztery staże naukowe w Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, w trakcie których nieustannie poszerzała swoje horyzonty naukowe i wypracowała tematykę badawczą, którą realizowała z kierowanym przez Nią Zespołem w Zakładzie Chemii Organicznej. Zdobywanie finansowania badań naukowych, z których do najważniejszych i ostatnio realizowanych można zaliczyć projekt w ramach „Zielonej Chemii” – „Biotechnologiczna konwersja glicerolu do polioli i kwasów dikarboksylowych”, w którym swą wiedzę w sposób bardzo ciekawy wykorzystała w opracowanej metodzie zagospodarowania produktów odpadowych paliwo typu bio-diesel na wytwarzanie ważnych i cennych surowców dla syntezy organicznej.

W osobie Pani Doktor Uniwersytet stracił zasłużonego członka naszej społeczności, cenionego naukowca, specjalistę z zakresu chemii organicznej, wychowawcę wielu pokoleń studentów i kadr naukowych, człowieka skromnego i życzliwego.

Pogrzeb odbędzie się dnia 8 maja 2021 r. o godz. 13:00 na cmentarzu parafialnym w Kiekrzu.

Ś.p. Elżbietę Lewandowską żegnają z wielkim smutkiem i żalem koleżanki i koledzy z Katedry Chemii, społeczność Wydziału Leśnego i Technologii Drewna i całej Uczelni.