Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility XXIII Ogólnopolska Konferencja Chiropterologiczna Sypniewo, 28-30 marca 2014 r. | Wydział Leśny i Technologii Drewna

XXIII Ogólnopolska Konferencja Chiropterologiczna Sypniewo, 28-30 marca 2014 r.

W dniach 28-30 marca odbyła się w Sypniewie k. Więcborka 23. edycja Ogólnopolskiej Konferencji Chiropterologicznej, która zgromadziła liczne grono znawców i miłośników nietoperzy z całego kraju.

W tegorocznej konferencji uczestniczyli również goście z Ukrainy. W konferencji wzięły udział 152 osoby, przedstawiciele nauki (19 uczelni i instytutów badawczych), Ministerstwa Środowiska, Generalnej i regionalnych dyrekcji ochrony środowiska, Lasów Państwowych (Generalnej i regionalnych dyrekcji, nadleśnictw), parków narodowych, parków krajobrazowych, biur urządzania lasów i geodezji leśnej, samorządów, organizacji pozarządowych zajmujących sie ochroną przyrody oraz liczne grono studentów, którzy od wielu lat stanowią o sile ruchu chiropterologicznego w Polsce.

W trakcie Konferencji zaprezentowano 26 referatów i 18 posterów o szerokiej tematyce. Uczestnicy wysłuchali 4 referatów plenarnych, które dotyczyły ilościowej oceny bioróżnorodności faun nietoperzy (B.W. Wołoszyn), próby rekonstrukcji starożytnego ekosystemu nietoperzy na podstawie badania zachowanego DNA ofiar w pokładach guana (W. Bogdanowicz), podsumowania naszej wiedzy na temat drapieżnictwa na nietoperzach w Polsce (G. Lesiński) oraz tworzenia planu ochrony nietoperzy w Unii Europejskiej i zadań jakie czekają w tym zakresie kraje członkowskie (A. Langowski).

W dalszej części referaty dotyczące aktywności nietoperzy w lasach, preferencji siedliskowych, wpływu infrastruktury elektroenergetycznej na nietoperze, ochrony nietoperzy i ich siedlisk letnich i zimowych, wykorzystywania skrzynek przez nietoperze oraz pasożytów nietoperzy i obecności bakterii odkleszczowych. Szczególne zainteresowanie wzbudził referat dotyczący jakości przeprowadzanych ocen oddziaływania farm wiatrowych na nietoperze oraz wystąpienie dotyczące identyfikacji i wyceny usług ekosystemowych świadczonych przez te ssaki.

Pierwszego dnia Konferencji odbył sie panel dyskusyjny dotyczący rehabilitacji nietoperzy. Swoimi doświadczeniami podzieliły się z uczestnikami m.in.Kseniia Kravchenko i Alona Prylutska z Ukrainy.

Ostatnim punktem było rozstrzygnięcie dwóch konkursów: na najlepszy poster (3 równorzędne nagrody w trzech kategoriach) oraz rozpoznawania nietoperzy ze zdjęć (3 miejsca i 2 wyróżnienia). Laureaci otrzymali nagrody książkowe, skrzynki trocinobetonowe dla nietoperzy oraz automatyczny rejestrator AnaBat Express. Nagrody w konkursach ufundowali: Titley Scientific, P.H.U. Select oraz GRUBE Narzędzia dla leśnictwa.

Krótkiego podsumowania i zamknięcia Konferencji dokonał Dziekan Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr hab. Roman Gornowicz.

Organizatorami konferencji byli: Wydział Leśny Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Nietoperzy, Koło Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

Witold Grzywiński

PDF icon PROGRAM KONFERENCJI.pdf106.11 KB