Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wydział Leśny i Technologii Drewna wzbogacił się o Georadar | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wydział Leśny i Technologii Drewna wzbogacił się o Georadar

Miło nam poinformować, że Katedra Inżynierii Leśnej zakupiła  w grudniu 2020  roku Georadar MALÅ GroundExplorer (GX) z anteną GX 750 MHz HDR z wifi. Zakup zrealizowano z tegorocznej subwencji Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP.

Pomiary georadarowe są całkowicie bezinwazyjne. Zaletą GPR jest to, że sprzęt ten dostarcza danych nie punktowych, ale wzdłuż profili, które można przetworzyć do modelu 3D.

Zakupione urządzenie umożliwia obrazowanie struktur podziemnych w zakresie badań inżynieryjnych i przyrodniczych.

Przykładowe możliwości zastosowania urządzenia do badań interdyscyplinarnych w Katedrach Wydziału:

• analiza infrastruktury technicznej, w szczególności jakości konstrukcji nawierzchni drogowych i urządzeń hydrotechnicznych,
  • ocena biomasy, a nawet kondycji części podziemnych drzew,
  • ocena stabilności drzew uszkodzonych przez wiatr i inne czynniki,
  • analiza ubytków i wolnych przestrzeni w strefie bryły korzeniowej,
  • analiza stref podziemnych będących środowiskiem życia zwierząt,
  • analiza utworów glebowych,
  • badania archeologiczne.

Działanie urządzenia polega na rejestrowaniu sygnału odbitego od granic pomiędzy obszarami o różnej stałej dielektrycznej. Sygnał jest rejestrowany przez antenę odbiorczą w dziedzinie czasu i następnie zapisywany w postaci danych cyfrowych. Należy dodać, że georadary są w  posiadaniu nielicznych jednostek naukowych. Katedra Inżynierii Leśnej zaprasza więc wszystkich zainteresowanych do współpracy naukowej w możliwie szerokim zakresie.