Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wojewódzki Konkurs Kształcenia Słuchu „Ptaków śpiew" | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wojewódzki Konkurs Kształcenia Słuchu „Ptaków śpiew"

1 października 2021 r. w Kolegium Rungego już po raz drugi odbył się Turniej finałowy i uroczystość wręczenia nagród laureatom Wojewódzkiego Konkursu Kształcenia Słuchu „Ptaków śpiew”.

Gratulujemy wszystkim finalistom, a w szczególności laureatom ,dobrego słuchu i dużej wiedzy ornitologicznej:

• I miejsce Marcin Kucz, uczeń III klasy Liceum Ogólnokształcącego w Zespole Szkół im. Emilii Sczanieckiej w Pniewach
  • II miejsce ex aequo: Nina Monika Schwarz uczennica VIII klasy Szkoły Podstawowej nr 1 w Kościanie i Magdalena Adamczak uczennicy III klasy III Liceum Ogólnokształcącego w Ostrowie Wielkopolskim
  • III miejsce Liwia Pawłowska uczennica V klasy Szkoły Podstawowej nr 3 im. Mikołaja Kopernika w Wągrowcu

Konkurs wymagał rozległej wiedzy przyrodniczej i muzycznej, a także umiejętności rozróżniania ptasich odgłosów. Turniej finałowy składał się z trzech rund. Runda pierwsza polegała na odgadnięciu po wcześniejszym wysłuchaniu pięciosekundowego nagrania jaki ptak śpiewa ( spośród 80 ptaków).W drugiej rundzie należało scharakteryzować melodie usłyszanego ptaka terminami muzycznymi w języku polskim i włoskim. Ostatnia runda polegała na wysłuchaniu pięciosekundowego (wylosowanego przez zawodnika) nagrania śpiewu ptaka oraz wykazaniu się szeroką znajomością przyrodniczą na jego temat ( rodzina, do której ptak należy, opis zewnętrzny, miejsca jego występowania, opis gniazda, opis lęgu, preferowany pokarm, wędrówki, liczebność, status ochronny i zagrożenia).

Organizatorem konkursu był Wielkopolski Kurator Oświaty - Wydział Rozwoju Edukacji.

Partnerzy: Wydział Leśny i Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków.

Fot. Radek WitkowskiFot. Radek WitkowskiFot. Radek WitkowskiFot. Radek WitkowskiFot. Radek Witkowski