Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility V Ogólnopolska Studencka Konferencja Teriologiczna | Wydział Leśny i Technologii Drewna

V Ogólnopolska Studencka Konferencja Teriologiczna

W dniach 18-21 maja  w Poznaniu odbyła się V Ogólnopolska Studencka Konferencja Teriologiczna zorganizowana przez Sekcję Teriologiczną Koła Leśników Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu przy współpracy z Studenckim Kołem Naukowym Teriologów Uniwersytetu Wrocławskiego.

Korzystając z uroków pięknej pogody uczestnicy wzięli udział w czwartkowym wyjeździe integracyjno-przyrodniczym do Wielkopolskiego Parku Narodowego. Maszerując przez malownicze tereny Parku mieli wiele okazji do przełamania lodów i nawiązanie pierwszych dyskusji naukowych. Wyjazd zwieńczyło zwiedzanie Muzeum Przyrodniczego mieszczącego się w budynku dyrekcji Parku.

Piątek był poświęcony przede wszystkim na zdobywanie nowych umiejętności. Pierwsze warsztaty, prowadzone przez dr Annę Jasińską, były skarbnicą wiedzy o tak ważnym elemencie każdej działalności naukowej, jakim jest ubieganie się o grant badawczy. W trakcie zajęć uczestnicy popuścili wodze fantazji i formując najśmielsze projekty badawcze dowiedzieli się jak wyszukać odpowiednie źródło finansowania oraz jak skonstruować wniosek o dofinansowanie. Natomiast warsztaty z GISu, prowadzone przez pracownika naszej uczelni – dr. Andrzeja Węgla były źródłem wiedzy jak usprawnić proces gromadzenia i obróbki danych, zwłaszcza terenowych. W trakcie wieczornego grilla nastąpiła wymiana wrażeń oraz umiejętności wyniesionych z warsztatów.

Sobota i niedziela stanowiły prawdziwą ucztę intelektualną. Referatową część konferencji zainaugurował wykład prof. Marka Świtońskiego pt. ,,Pies – ważny gatunek modelowy w badaniach biomedycznych”. W trakcie czterech sesji referatowych uczestnicy dzielili się swoimi osiągnięciami naukowymi i dyskutowali o otrzymanych wynikach. W trakcie jednej z sobotnich sesji wystąpiły reprezentantki Sekcji Teriologicznej KL UP w Poznaniu (Agnieszka Urbaniak, „Zimowy monitoring nietoperzy w Ojcowskim Parku Narodowym w latach 2012-2017” oraz Patrycja Hennik , „Monitoring nietoperzy zimujących w wybranych obiektach na terenie Poznania”).Odbyła się również sesja posterowa, która stworzyła atmosferę do luźnej dyskusji naukowej. Podsumowaniem dnia było ognisko. W niedzielę odbyły się kolejne trzy sesje referatowe, po których nastąpiło wręczenie nagród wyróżnionym autorom oraz oficjalne zakończenie konferencji.

Pragniemy pogratulować wszystkim uczestnikom konferencji, zarówno czynnym jak i biernym, a w szczególności:

-Mateuszowi Jackowiak, „Wybiórczość pokarmowa bobra eurazjatyckiego Castor fiber (Linnaeus, 1758) w odniesieniu do roślin drzewiastych i krzewiastych na odcinku rzeki o zróżnicowanym stopniu urbanizacji" – najlepszy referat według komitetu naukowego

-Zofii Korbut, Kindze Białowarczuk i Agacie Banaszek, „Analiza struktury genetycznej populacji chomika europejskiego Circetus circetus (Linnaeus, 1758) w południowo- ukraińskim fragmencie zasięgu" – najlepszy poster według komitetu naukowego

-Zuzannie Wikar i Mateusza Ciechanowskiego , „Znaczenie rezerwatu Studnica dla wybranych grup ssaków" – najlepszy referat według publiczności

-Olenie Holovchenko, Ksenii Kravchenko, Antonowi Vlaschenko, Viktorowi Kovalov i Olenie Rodenko, „Craniometry of serotine bat Eptesicus serotinus (Schreber, 1774) from Eastern Ukraine"

Chcielibyśmy serdecznie podziękować: prowadzącym warsztaty – dr Annie Jasińskiej i dr. Andrzejowi Węglowi; komitetowi naukowemu – dr hab. Witoldowi Grzywińskiemu prof. Nadzw. , dr. hab. Konradowi Hałupce, dr. hab. Mirosławowi Jurczyszynowi, dr. inż. Robertowi Mysłajkowi oraz dr. inż. Andrzejowi Węgiel; patronom – Dziekanowi Wydziału Leśnego Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. dr. hab. Piotrowi Łakomemu, Dziekanowi Wydziału Nauk Biologicznych Uniwersytetu Wrocławskiego dr. hab. Dariuszowi Skarżyńskiemu prof. UWr, Polskiemu Towarzystwu Etologicznemu, Stowarzyszeniu Dla Natury Wilk oraz magazynowi ,,Głos Lasu”

Jan Anuszkiewicz

Fot. Marek Jaskólski