Ruszył projekt „Fotooptyczny pomiar drewna – analiza możliwości wykorzystania w praktyce i nauce”

15 marca 2021 roku została podpisana umowa o współpracy pomiędzy Leśnym Zakładem Doświadczalnym w Murowanej Goślinie a Wydziałem Leśnym i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu oraz Katedrą Użytkowania Lasu WLTD UPP, celem wspólnej realizacji projektu „Fotooptyczny pomiar drewna – analiza możliwości wykorzystania w praktyce i nauce”.

Sygnatariuszami umowy byli:

• Wiesław Krzewina – Dyrektor LZD w Murowanej Goślinie
  • prof. dr hab. Piotr Łakomy – Dziekan WLTD UPP
  • prof. UPP dr hab. Arkadiusz Tomczak – Kierownik KUL WLTD UPP

Celem projektu jest ocena jakości pomiaru i ogólnej przydatności fotooptycznej metody pomiaru drewna oraz – co najistotniejsze – wypracowanie rekomendacji do wdrożenia w praktyce leśnej.

Pomiary fotooptyczne kadra terenowa LZD rozpoczęła już na początku lutego, ale dzięki współpracy z pracownikami KUL WLTD UPP i wspólnie wypracowanej metodyce, prace nabiorą charakteru badawczego. Pierwsze wyniki będą znane już przed wakacjami, zaś stosownego opracowania podsumowującego całe przedsięwzięcie możemy spodziewać się jeszcze w tym roku.

Czy w polskim leśnictwie czeka nas „rewolucja pomiarowa”?