Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Prof. dr hab. inż. Piotr S. Mederski, prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Prof. dr hab. inż. Piotr S. Mederski, prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński

Postanowieniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z 22 lutego 2021 r. prof. dr hab. inż. Piotr S. Mederski, prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński otrzymali tytuł profesora w dziedzinie nauk rolniczych, dyscyplinie nauki leśne.

Prof. dr hab. inż. Piotr S. Mederski, profesor w dyscyplinie nauk leśnych, jest specjalistą w projektowaniu i optymalizacji zmechanizowanych procesów technologicznych pozyskiwania drewna.

Wykładał na Uniwersytetach we Florencji, Padwie, Salonikach, Eberswalde, Viterbo i Jelgawie. Prelegent na największych i najbardziej prestiżowych światowych konferencjach użytkowania lasu w Nowej Zelandii (Forest Engineering Conference 2018), Austrii (FORMEC 2015), Niemczech (FORMEC 2013), we Włoszech (FORMEC 2010) oraz Japonii (IUFRO 2008). W roku 2018 odbył staż długoterminowy we Włoszech (Tuscia University), w latach 1997-1999 studiował język angielski w Londynie. Współautor opublikowanego patentu głowicy harwestera do pozyskiwania drewna gatunków liściastych.

Koordynator, członek komitetu zarządzającego oraz autor raportów finansowych projektów europejskich, kierownik konsorcjum oraz dwukrotny kierownik projektów realizowanych dla Lasów Państwowych. Recenzent prac doktorskich na uniwersytetach w Szwecji (Swedish University of Agricultural Sciences) oraz we Włoszech (University of Florence), współpromotor pracy doktorskiej realizwoanej w Padwie (University of Padua). Recenzent 87 artykułów naukowych dla najważniejszych czasopism naukowych Web of Sciences.

Zastępca Przewodniczącego Rady Naukowej Dyscypliny Nauki Leśne.Prezes FSC (Forest Stewardship Council w Polsce), Zastępca Sekretarza Generalnego Poznańskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, członek Polskiego Towarzystwa Leśnego, członek Polskiej Izby Gospodarczej Przemysłu Drzewnego oraz Kuratorium für Waldarbeit und Forsttechnik. Członek Editorial Board międzynarodowego czasopisma International Journal of Forest Engineering (Taylor and Francis).

Autor i współautor 80 publikacji naukowych (indeks Hirscha 12), w tym w najbardziej prestiżowych, międzynarodowych czasopismach naukowych: Forest Ecology and Management, Science of the Total Environment oraz Annals of Forest Science. Sympatyk malarstwa, rzeźby oraz kultury fizycznej, fascynat wystąpień publicznych.

Prof. dr hab. inż. Andrzej M. Jagodziński jest współautorem 240 publikacji naukowych, rozdziałów w książkach i prac popularnonaukowych. Ponad połowa z nich to prace z Impact Factor, opublikowane w czasopismach indeksowanych przez Web of Science, w tym tak prestiżowych, jak „Nature” oraz „Science”.

Zawodowo zajmuje się analizą czynników determinujących produkcję biomasy i retencję węgla w lasach oraz analizą ekologicznych uwarunkowań różnorodności biologicznej ekosystemów leśnych. Prof. Jagodziński należy do grona najczęściej cytowanych naukowców na świecie w zakresie ekologii i leśnictwa.

Kierował licznymi projektami naukowymi, których wyniki opublikował ze współpracownikami w czasopismach zajmujących najwyższe pozycje w międzynarodowych rankingach. Ponadto chętnie podejmuje się badań służących gospodarce leśnej i ochronie przyrody. Był promotorem i promotorem pomocniczym w trzech zakończonych przewodach doktorskich, a obecnie pod jego kierunkiem przygotowywane są kolejne cztery prace doktorskie. Swoją wiedzą aktywnie wspiera studentów Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP, będąc od 2007 roku nauczycielem akademickim na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu, prowadząc liczne zajęcia z zakresu ekologii i ochrony przyrody. Od wielu lat jest opiekunem Sekcji Botanicznej Koła Leśników UPP, a za działalność na jego rzecz odznaczony został Złotą Odznaką.

Był opiekunem ponad 70 prac inżynierskich i magisterskich, a wiele z nich zostało nagrodzonych. Jest członkiem licznych towarzystw naukowych oraz gremiów doradczych, a za swoje osiągnięcia naukowe był wielokrotnie nagradzany. Poza działalnością naukową pełnił i pełni wiele funkcji administracyjnych – w latach 2013-2018 kierował Zakładem Ochrony Lasu na Wydziale Leśnym UPP, w latach 2011-2018 był zastępcą dyrektora, a od 2019 r. jest dyrektorem Instytutu Dendrologii Polskiej Akademii Nauk.