Ornitologiczne wakacje studentów WLTD

Wakacje dla członków Sekcji Ornitologicznej Koła Leśników WLTD UPP oznaczają tylko jedno… początek sezonu obozów ornitologicznych!

W lipcu postanowiliśmy ponownie odwiedzić Obóz Wisła, gdzie byliśmy świadkami obrączkowania bytujących na tamtejszych łachach siewek. Były to m.in. czajka Vanellus vanellus oraz brodziec piskliwy Actitis hypoleucos. W nasze sieci wpadały także zatrzymujące się na wyspie ptaki wróblowe takie jak cierniówki Sylvia communis czy kapturki Sylvia atricapilla.

Szczyt sezonu przypadł jednak na sierpień, kiedy to większość członków naszej sekcji porozjeżdżało się w różne części Polski, aby móc brać czynny udział w badaniach przeprowadzanych w stacjach obrączkowania ptaków. Odwiedziliśmy posiadający wieloletnią tradycję obóz Grupy Badawczej Ptaków Wodnych KULING, który znany jest z obrączkowania ptaków siewkowych na czele z biegusem zmiennym Calidris alpina. Część z nas wyruszyła w podróż na Akcje Carpatica, której obóz zlokalizowany jest w malowniczym Magurskim Parku Narodowym. Z sieci wyplątywane były pluszcze Cinclus cinclus oraz zimorodki Alcedo atthis. Co więcej załoganci mogli podziwiać krążące nad obozowiskiem majestatyczne orły przednie Aquila chrysaetos. Nasza reprezentacja zawitała również na łódzkim obozie „siewkarskim” Jeziorsko, gdzie najliczniejszymi obrączkowanymi ptakami są łęczak Tringa glareola oraz kszyk Gallinago gallinago.

Udało nam się także zaliczyć wypad na wieżę obserwacyjną w Krynicy Morskiej na której stacjonuje ekipa realizująca projekt Drapolicz skupiający się na obserwacji migrujących ptaków drapieżnych.

To jeszcze nie koniec naszych wakacyjnych przygód bowiem we wrześniu całą sekcyjną ekipą wybieramy się na obóz Akcji Bałtyckiej zlokalizowany na Mierzei Wiślanej. Mamy ogromną nadzieje, że tam ptaki również nam dopiszą.

Zapraszamy również do wstąpienia w szeregi naszej sekcji w najbliższym roku akademickim. Niezapomniane ptasie doświadczenia gwarantowane!

Weronika Kopa