Odmrażanie dydaktyki w lesie

W piątek, 22 stycznia 2021 r. studenci II roku Technologii drewna uczestniczyli w niewirtualnych zajęciach z przedmiotu podstawy produkcji leśnej. W firmie drzewnej p. Damiana Kałuzińskiego zapoznano się z aspektami pierwiastkowego przerobu drewna i związanym z tym przyjmowaniem oraz klasyfikacją surowca, jego manipulacją, przecieraniem, suszeniem. Właściciel informował także szczegółowo o panującej sytuacji w branży drzewnej i skutkach pandemii.

Druga część zajęć zrealizowana została na terenie Nadleśnictwa Oborniki, gdzie ze studentami spotkał się zastępca nadleśniczego p. Artur Stawicki. Studenci poinformowani zostali o zadaniach realizowanych przez nadleśnictwo, a podczas kilkugodzinnej wędrówki po lesie mieli okazję zapoznać się z aspektami związanymi z hodowlą, ochroną i użytkowaniem lasu. Najciekawsza część zajęć związana była z maszynowym pozyskaniem drewna, wyrabianiem sortymentów, ich klasyfikacją oraz sprzedażą. Na zrębie obserwowano pracę harwestera ścinającego, okrzesywającego i wyrabiającego drewno oraz zrywającego sortymenty drzewne forwardera.

Miłym akcentem było zorganizowane przez leśników ognisko z poczęstunkiem, co pozwoliło na posilenie się oraz ogrzanie. Po okresie rocznych zajęć wirtualnych, spotkanie studentów i realizacja zajęć w terenie było trafionym pomysłem. Jest nadzieja na stopniowe rozmrażanie praktycznej dydaktyki, a poprzez przekazywaną wiedzę - na polepszanie relacji pomiędzy leśnikami i drzewiarzami. Naszym absolwentom i gościnnym gospodarzom bardzo dziękujemy za umożliwienia poznania wybranych problemów branży leśno-drzewnej.

dr hab. inż. Władysław Kusiak