Europejskie lasy da się lubić

Ukazał się raport FOREST EUROPE dotyczący stanu lasów i leśnictwa w Europie na rok 2020. Ciekawych rzeczy można się dowiedzieć… Lasy to też statystyka…i to całkiem ciekawa.

Czy wiecie że:

• Powierzchnia lasów w Europie zwiększyła się w porównaniu do roku 1990 o 9%. W 2020 r. lasy pokrywały 35% powierzchni naszego kontynentu.
  • Około 75% powierzchni lasów europejskich wykorzystuje się do produkcji drewna.
  • Lasy, w których panują gatunki iglaste stanowią 46% a lasy z panującymi gatunkami liściastymi to 37%.
  • Aż dwie trzecie lasów europejskich to lasy jednowiekowe, z których 64% to lasy przed uzyskaniem dojrzałości rębnej.
  • Zasobność lasów europejskich w 2020 r. wzrosła od roku 1990 aż o 50% i wyniosła 34,900 mln m3. Na 1 ha przypada 169 m3, o 40 m3 więcej niż to było 30 lat temu.
  • Około 3% lasów europejskich uznać można za zniszczone, przede wszystkim przez wiatr, owady, zwierzęta i pożary.
  • 67% lasów europejskich to lasy zbudowane z dwóch gatunków. Monokultury stanowiły ok. 33%.
  • Większość lasów europejskich odnawia się naturalnie (66% powierzchni odnawianej). Plantacje pokrywały jedynie 3,8% powierzchni leśnej, a lasy nieużytkowane przez człowieka (bez ingerencji człowieka) pokrywały jedynie 2,2% powierzchni leśnej Europy.
  • Gatunki introdukowane występowały jedynie na 3,1% powierzchni leśnej naszego kontynentu. Gatunki określane jako inwazyjne natomiast występowały na 0,5% powierzchni leśnej starego kontynentu.
  • Średnia zasobność tzw. martwego drewna w lasach europejskich to 11,5 m3/ha.
  • Populacje ptaków leśnych w lasach europejskich są stabilne, co świadczy o stabilności środowiska leśnego.
  • Przyrost w lasach europejskich przewyższa pozyskanie i w okresie od 1990 wzrósł o ok. 25%. Jednocześnie obserwuje się spadek pozyskania drewna. Średnio pozyskuje się 73% przyrostu drzewostanów europejskich.
  • Powierzchnia lasów przeznaczona dla ochrony różnorodności biologicznej wzrosła o 65% w porównaniu z rokiem 1990. Lasy chronione zajmują ok. ¼ powierzchni leśnej naszego kontynentu.
  • Lasy ochronne w Europie zajmują 32% lasów, a lasy przeznaczone na rekreacje stanowią 70%. W 6% tych lasów funkcja rekreacyjna to funkcja priorytetowa.
  • Stosunki własnościowe w lasach europejskich są zbalansowane: 53% lasów znajduje się w rękach państw (lasy publiczne), a 47% - w rękach prywatnych.
  • Wkład sektora leśnego w PKB Europy to 0,7% i jest on zróżnicowany regionalnie. Przychód netto leśnictwa w krajach europejskich jest zmienny.
  • Na starym kontynencie przypada średnio 1,1 m3 na przysłowiową głowę mieszkańca. Głowa Europejczyka z południowo-wschodniej Europy konsumuje więcej (2,3 m3) niż głowa Europejczyka z północnej Europy.
  • Produkcja drewna okrągłego w Europie w 2020 r. wzrosła i osiągnęła wartość maksymalną 550 mln m3/rok.
  • Wartość produktów niedrzewnych (korka, choinek, kasztanów, owoców, grzybów, dziczyzny, miodu) osiągnęła wartość 4 mld euro.
  • Usługi związane z lasem (licencje na polowania, licencje na połów ryb) oszacowano na 500 mln euro.
  • Sektor leśny (leśnictwo, przemysł drzewny, przemysł papierniczy) zatrudnia w Europie 2,6 mln duszyczek. Na 1000 ha lasu przypadało 4 zatrudnionych w tym sektorze. Jednakże w porównaniu z rokiem 2000, w roku 2015 zatrudnienie w tym sektorze spadło o 33%.
  • Praca w leśnictwie w całej Europie jest profesją obarczoną dużym ryzykiem wypadku. W 2015 r. wydarzyło się w Europie 149 wypadków śmiertelnych, a 21 tys. wypadków o mniej tragicznych skutkach. Wynika z tego, ze na 1000 zatrudnionych przypadają 24 wypadki przy pracy.

Warto niektóre liczby zapamiętać we wszelakich dyskusjach na przyszłością lasów i leśnictwa w Europie. Czasami można tym otworzyć oczy niedowiarkom…lub mniej zorientowanym w problematyce leśnictwa duszyczkom.

Janusz Szmyt