Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Badacze z WLTD UPP opracowują strategie przechowywanie organicznych znalezisk archeologicznych | Wydział Leśny i Technologii Drewna
Półwysep Jeziora Biskupińskiego. Stanowisko archeologiczne nr. 4 w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie z zaznaczonym obszarem poddanym badaniom w ramach projektu JPI (for.M. Fejfer, P.H. Dąbrowski).

Badacze z WLTD UPP opracowują strategie przechowywanie organicznych znalezisk archeologicznych

Na terenie rezerwatu archeologicznego w Biskupinie naukowcy z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna UPP oraz Muzeum Archeologicznego w Biskupinie prowadzą właśnie badania na stanowisku archeologicznym osady ludności kultury łużyckiej zbudowanej 2700 lat temu. Badania odbywają się w ramach międzynarodowego projektu o tematyce konserwatorskiej, którego głównym celem jest  opracowania strategii, która pozwoli na przechowywanie organicznych znalezisk archeologicznych przez długi czas (kilka miesięcy) w stanie podmokłym przy minimalnej interwencji i bez narażania materiału na utratę informacji znajdującej się w znalezionych artefaktach

Obecnie  odbywa się pobieranie próbek drewna oraz oznaczanie gatunku. Będą one zabezpieczane przez zespół z Instytutu ARC-Nucléart/CEA w Grenoble za pomocą kliku metod,  co pozwoli  na ocenę ich przydatności w długoterminowym przechowywaniu zabytków organicznych wydobytych z mokrych stanowisk archeologicznych. Ocena stopnia degradacji drewna w momencie wydobycia oraz wpływ długoterminowego przechowywania na jego właściwości  przeprowadzona będzie z udziałem zespołu z Muzeum Historii Kultury w Oslo, Katedrą Chemii i Chemii Przemysłowej Uniwersytetu w Pizie  Muzeum Archeologicznego w Biskupinie i Katedrą Chemicznej Technologii Drewna Uniwersytet Przyrodniczym Poznaniu. 

Projekt otrzymał dofinansowanie ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach program JPICH Conservation, Protection and Use – wsparcie dla badań naukowych nad dziedzictwem kulturowym w ramach Joint Programming Initiative on Cultural Heritage (JPI CH) (Program badań naukowych i innowacji „Horyzont 2020” Unii Europejskiej).

prof. dr hab. Magdalena Zborowska – lider polskiego zespołu badawczego projektu

Oznaczanie gatunku drewna pozyskanego w celu realizacji zadań projektu JPI (fot. M. Fejfer)Półwysep Jeziora Biskupińskiego. Stanowisko archeologiczne nr. 4 w Muzeum Archeologicznym w Biskupinie z zaznaczonym obszarem poddanym badaniom w ramach projektu JPI (for.M. Fejfer, P.H. Dąbrowski).