Anna Ilek z WLTD UPP laureatką stypendium Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego dla wybitnych młodych naukowców w 2021

W czerwcu Minister Edukacji i Nauki wyłonił spośród złożonych 1835 wniosków osób złożonych o stypendium dla wybitnych naukowców, 217 laureatów. W grupie wyróżnionych młodych badaczy znalazła się dr inż.  Anna Ilek z Wydziału Leśnego i Technologii Drewna Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.

W swojej działalności naukowej Pani dr inż. Anna Ilek koncentruje się w szczególności na wpływie składu gatunkowego drzewostanu na właściwości hydrologiczne ekosystemu leśnego, w tym  na dynamikę zatrzymywania wody przez poziomy organiczne gleb, spływ wody po pniu oraz higroskopijność i pojemność wodną kory drzew. Do głównych kierunków badań należą także zdolności infiltracyjne gleb, w tym wpływ szkieletu glebowego, materii organicznej i makroporów glebowych na współczynnik filtracji gleb leśnych.

Młodzi naukowcy, którzy otrzymali stypendium, uzyskali co najmniej 78 pkt na 100 pkt. W przypadku doktorantów, próg uprawniający do otrzymania stypendium został ustalony na poziomie – 68 pkt na 100 pkt. Wynika to z przepisów rozporządzenia, które gwarantują młodym naukowcom posiadającym status doktoranta przyznanie minimum 50 stypendiów.

Więcej Strona Ministra Edukacji