Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Wydział Leśny zorganizował międzynarodową konferencję „Forest Biomass Conference” | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Wydział Leśny zorganizował międzynarodową konferencję „Forest Biomass Conference”

Wydział Leśny UP w Poznaniu zorganizował, pod auspicjami EFI i IUFRO, międzynarodową konferencję na temat biomasy leśnej pt. „Forest Biomass Conference”. Konferencja odbyła się w dniach 7-9 października 2013 r., a jako miejsce obrad wybrano Pałac Mierzęcin (okolice Dobiegniewa) - piękny ośrodek położony wśród lasów, znany z wysokiej jakości świadczonych usług.

Konferencję zorganizowano w ramach realizowanego przez Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu, we współpracy z polskimi i niemieckimi partnerami, projektu unijnego ForseenPOMERANIA. Badania prowadzone w ramach tego projektu dotyczą szacowania biomasy w lasach, z zastosowaniem różnych metod teledetekcyjnych.

Tematyka konferencji wzbudziła szerokie zainteresowanie. Uczestniczyło w niej 80 osób z 17 krajów świata, reprezentujących pięć kontynentów. Biorąc pod uwagę autorów i współautorów zgłoszonych na konferencję abstraktów, to łącznie byli to reprezentanci 31 państw. Najliczniej przybyli uczestnicy z krajów europejskich, ale byli też obecni przedstawiciele tak egzotycznych państw jak: Mauritius, Madagaskar, Kenia, Indie, Brazylia czy Chile.

Program konferencji był bardzo napięty. W trakcie dwóch dni obrad wygłoszono 45 referatów i zaprezentowano 11 posterów. Poza wystąpieniami zgłoszonymi przez uczestników, było to pięć referatów wiodących, wygłoszonych przez wybitnych specjalistów w swoich dziedzinach: prof. Antti Asikainen (Finlandia), prof. Daniel B. Botkin (USA), prof. Jean-Marc Guehl (Francja), prof. Marco Marchetti (Włochy) oraz prof. Jacek Oleksyn (Polska). Jako zaproszeni goście występowali także: pani Ewa Lewoczka (Wspólny Sekretariat Techniczny, Schwerin), prof. Jan Pikul (Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu), dr Jens Schröder (Landeskompetenzzentrum Forst Eberswalde - LFE), Tomasz Zarakowski (Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Szczecinie). Konferencji przewodniczył prof. Tomasz Zawiła-Niedźwiecki (Instytut Badawczy Leśnictwa).

Trzeci dzień konferencji przeznaczony był na sesję terenową w Puszczy Bukowej, która zorganizowana była wspólnie z Nadleśnictwem Gryfino. Bardzo interesujący program przygotował i poprowadził Pan Nadleśniczy Robert Wójcik. Uczestnicy mieli możliwość zapoznania się z prowadzoną przez leśników na obszarze Puszczy gospodarką leśną, ochroną przyrody i edukacją. W programie było także zwiedzanie Arboretum w Glinnej oraz rezerwatu „Krzywy las”.

Na uwagę zasługuje wysoki poziom merytoryczny wystąpień oraz ich naukowy charakter, co często było podkreślane przez uczestników konferencji. Organizatorzy otrzymali też wiele wyrazów uznania i podziękowań za dobrą organizację imprezy. Jako przykład można podać wypowiedź prof. Botkina z USA:

„The conference presentations are mostly excellent and it is a relief for me to be at a conference where people are focused on the science rather than on the politics of climate change.  It is also a relief to hear about the kind of forestry research that is declining in the U.S., and find that it is active in 17 nations. My thanks for putting the conference together and inviting me to give one of the keynote speeches.”

Wystąpienia konferencyjne były w większości znakomite, z ulgą odbieram pobyt na konferencji gdzie uczestnicy byli ukierunkowani bardziej na naukę niż politykę związaną ze zmianami klimatu. Z ulgą słuchałem o tego typy badaniach w leśnictwie, które już zanikają w Stanach Zjednoczonych, a są jeszcze prowadzone w 17 krajach. Dziękuję za zorganizowanie konferencji i zaproszenie mnie do wygłoszenia jednego z referatów wiodących.

Konferencja została dofinansowana przez Unie Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.