Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Molekularne i fizjologiczne mechanizmy sezonowego transportu i fitoekstrakcji różnych form arsenu u traw wieloletnich na przykładzie miskanta olbrzymiego (Miscanthus x giganteus). | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Molekularne i fizjologiczne mechanizmy sezonowego transportu i fitoekstrakcji różnych form arsenu u traw wieloletnich na przykładzie miskanta olbrzymiego (Miscanthus x giganteus).

Celem projektu jest ustalenie podstaw modelu fitoekstrakcji i tolerancji arsenu przez trawy wielolatnie C4 na przykładzie Miscanthus × giganteus. Model ten będzie opracowany w wyniku kompleksowych i interdyscyplinarnych badań dotyczących fitoekstrakcji arsenu i jej efektów dla dwóch genotypów M. × giganteus („Illinois” i „Nagara”) charakteryzujących się odmienną reakcją na As.

Opisane badania wzbudziły kilka istotnych pytań o szczegóły reakcji na zanieczyszczenie As w przypadku miskanta – będącego nie tylko rośliną energetyczną czy użytkową, ale która może być też modelem dla innych wieloletnich traw C4. Reakcja na As wymaga zbadania na kolejnych poziomach funkcjonowania roślin: molekularnym, metabolicznym, fizjologicznym i wreszcie we wzroście i rozwoju. Analizy transkryptomu pozwolą nie tylko określić skalę zmian w ekspresji genów odpowiedzialnych za homeostazę komórek, ale także zidentyfikować geny lub rodziny genów specyficznie indukowanych/represjonowanych przez stres As. Wykonawcy projektu wyrażają przekonanie, że wiedza zdobyta przyczyni się do określenia kluczowych elementów odpowiedzi M. × giganteus, a w perspektywie – innych roślin C4 na zanieczyszczenie As. Wyniki projektu będą miały znaczenie zarówno dla nauk podstawowych, takich jak genomika funkcjonalna, metabolomika roślin, fizjologia i ekologia, jak i dyscyplin o znaczeniu utylitarnym, takich jak fitoremediacja, agronomia, bioenergetyka i biotechnologia roślin.

Projekt finansowany przez Narodowe Centrum Nauki w ramach konkursu OPUS 21.

Projekt realizowany w ramach konsorcjum: IGR PAN o/Poznań – UAM (Wydział Chemii) – UPP (WLiTD)

Kierownik projektu: dr inż. Joanna Cerazy-Waliszewska

Koordynator projektu z strony WLTD UPP – prof. dr hab. Mirosław Mleczek

Kwota: 2 880 698 PLN