Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Technika i technologie w gospodarce leśnej” w 5. rocznicę śmierci prof. dra hab. Mariana Kubiaka | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Technika i technologie w gospodarce leśnej” w 5. rocznicę śmierci prof. dra hab. Mariana Kubiaka

W związku z przypadającą w tym roku piątą rocznicą śmierci Profesora dra hab. Mariana Kubiaka, w dniach  22 – 23 marca 2012 roku odbyła się w Poznaniu Międzynarodowa Konferencja Naukowa pt. „ Technika i technologie w gospodarce leśnej”.

Organizatorami Konferencji była Katedra Techniki Leśnej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, której Profesor Marian Kubiak był założycielem (pierwotna nazwa katedry brzmiała: Katedra Mechanizacji Prac Leśnych). Honorowy patronat Konferencji objął J.M. Rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu Prof. dr hab. Grzegorz Skrzypczak. Celem konferencji było uczczenie pamięci Profesora Mariana Kubiaka oraz wymiana myśli naukowych i doświadczeń z zakresu technik i technologii stosowanych w gospodarce leśnej.

Uroczystego otwarcia Konferencji dokonali Prorektor ds. studiów Prof. dr hab. Monika Kozłowska i Dziekan Wydziału Leśnego Prof. dr hab. Roman Gornowicz. Wygłoszone w części plenarnej obrad (Collegium Rungego) referaty dotyczyły głównie wspomnień o Profesorze i badań, których Profesor Marian Kubiak był prekursorem.

W pierwszym dniu Konferencji w holu Collegium Cieszkowskich Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu, na pierwszym piętrze, miało miejsce uroczyste odsłonięcie tablicy upamiętniającej osobę Profesora Mariana Kubiaka.

W części plenarnej obrad i w uroczystościach odsłonięcia tablicy uczestniczyła między innymi Rodzina Śp. Profesora.

Tematyka prezentowanych w kolejnych sesjach konferencyjnych (Ośrodek Naukowo-Dydaktyczny w Zielonce) referatów dotyczyła głównie badań maszyn i urządzeń stosowanych w gospodarce leśnej, technologii pozyskiwania i transportu drewna, a także technicznej infrastruktury leśnictwa. Szczególną uwagę zwrócono na zagadnienia z zakresu ergonomii i wpływu techniki leśnej na środowisko. Podjęto także tematykę z obszaru drewna energetycznego.

W konferencji wzięło udział ponad 80 osób, reprezentujących m.in. polskie i zagraniczne ośrodki naukowe, jednostki PGL LP, firmy leśne i inne organizacje.

Konrad Smektała