MEBLE Z AUKSETYKÓW

Projekt badawczy „Meble z auksetyków” zakładał opracowanie nowych konstrukcji mebli do pracy i wypoczynku z zastosowaniem materiałów auksetycznych (materiałów o ujemnych współczynnikach Poissona). W ramach projektu wykonano modele numeryczne, a następnie modele rzeczywiste struktur auksetycznych w tym: sprężyn i formatek sprężynowych, pian i siedzisk piankowych, rdzeni i płyt komórkowych. Opracowano nowe konstrukcje hybrydowych sprężyn naciskowych przeznaczonych do mebli wypoczynkowych. Wykonano projekt i prototyp innowacyjnego, elastycznego podparcia kolumny siedziska foteli biurowych oraz zestawu wypoczynkowego Yuppe i Set. Zarejestrowano 11 zgłoszeń patentowych na zaproponowane rozwiązania materiałowe i konstrukcyjne. Projekt składał się z 71 zadań, podzielonych na fazę badawczą i wdrożeniową. Zadania badawcze realizowano od 01.06.2010 do 31.05.2013 r., przez konsorcjum naukowe złożone z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (Wydział Technologii Drewna, Katedra Meblarstwa), fabryki mebli Bejot Sp. z o.o., Gala Collezione Sp. z o.o. oraz NCP Sp. z o.o. Kierownikiem projektu był prof. dr hab. Jerzy Smardzewski, a głównymi wykonawcami: prof. dr hab. K. Wojciechowski i dr A. Poźniak (Instytut Fizyki Molekularnej PAN), dr M. Janus-Michalska i dr D. Jasińska (Wydział Inżynierii Lądowej, Instytut Mechaniki Budowli, Katedra Wytrzymałości Materiałów), dr R. Kłos, dr Ł. Matwiej, dr K. Wiaderek (Wydział Technologii Drewna, Katedra Meblarstwa), Projekt współfinansowano przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach działania IniTech.