Please ensure Javascript is enabled for purposes of website accessibility Doniczki pęczniejące na bazie odnawialnych surowców lignocelulozowych | Wydział Leśny i Technologii Drewna

Doniczki pęczniejące na bazie odnawialnych surowców lignocelulozowych

Założeniem projektu jest opracowanie technologii produkcji tzw. doniczek pęczniejących na bazie lub ze znacznym udziałem surowców alternatywnych do torfu. Zaletą takich doniczek jest fakt, że w początkowym etapie wzrostu rośliny umożliwiają one w łatwy sposób rozwój systemu korzeniowego magazynując wodę, z której może korzystać roślina. Nie są ponadto uciążliwe po wzroście rośliny. Po okresie bezpośredniej przydatności ulegają bowiem biodegradacji i przyczyniają się tym samym do wzbogacenia podłoża w materię organiczną.

W ramach projektu przewiduje się: wytworzenie w skali półtechnicznej projektowanych doniczek wytwarzanych z surowców alternatywnych oraz cenę ich właściwości ze względu na utrzymanie wody, możliwość swobodnego rozrostu systemu korzeniowego oraz poziom degradacji po okresie wegetacji

Okres trwania projektu: 2021 r.

Kierownik projektu: prof. UPP dr hab. inż. Radosław Mirski Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu

Projekt współfinansowany w ramach programu Ministerstwa Edukacji i Nauki  „Inkubator Innowacyjności 4.0”